Το 12ο Δημοτικό Σχολείο Πτολεμαΐδας σε πρόγραμμα Erasmus+ στο Δουβλίνο.

Το 12ο Δημοτικό Σχολείο Πτολεμαΐδας σε πρόγραμμα Erasmus+ στο Δουβλίνο.
Το 12ο Δημοτικό Σχολείο Πτολεμαΐδας, συμμετείχε με τρεις εκπαιδευτικούς του, στο πρόγραμμα Erasmus+ με κωδικό 2022-1-EL01-KA122-SCH-000078302 και θέμα την επιμόρφωση εκπαιδευτικών στη χρήση ηλεκτρονικών συσκευών στη μαθησιακή διδασκαλία

(Tablets and Smartphones: Using Mobile Devices as Educational Tools) που διεξήχθη στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας από 24-4-23 έως 29-4-2023 και στον εκπαιδευτικό οργανισμό Europass teacher academy. Στη διάρκεια του προγράμματος οι εκπαιδευτικοί 1. Θεοφυλακτίδης Ευστάθιος, 2. Μίντσης Χρήστος και 3. Χονδροματίδης Θεόφιλος εκπαιδεύτηκαν στη χρήση ηλεκτρονικών συσκευών και εφαρμογών (ελεύθερα λογισμικά) στην υποστήριξη της διδασκαλίας. Τα αποτελέσματα και οι δεξιότητες που αποκτήθηκαν, διαχύθηκαν στο σύνολο των εκπαιδευτικών του 12ου Δημοτικού και 12ου Νηπιαγωγείου Πτολεμαΐδας με σκοπό την ενημέρωση όλων των εκπαιδευτικών της σχολικής μας κοινότητας, στις 7-12-2023 μέσω ηλεκτρονικής παρουσίασης (εδώ).